FutureBright Group tarafından hazırlanan Farfara Pazarlama’da, araştırma ve pazarlama dünyasında çok konuşulan konuları, trendleri, eğilimleri kendi bakış açımızla değerlendiriyoruz. Bunu yaparken de ezberleri bozup dinleyenlerin kafasını açmayı, farklı bakış açıları kazandırmayı istesek de, daha çok farfara yapmayı ve eğlenmeyi tercih ediyoruz.

Podcast #19: Dr. Bahar Eriş ile Çocuklarımızın Yeteneklerini Nasıl Öldürdüğümüz Üzerine

Bu bölümde Türkiye’de çocukların hayallerinin yetişkinliğe neden taşınamadığını, aile içinde anne ve babaların çocuklar üzerindeki etkisini, devletin bu konuda neler yapması gerektiği üzerine konuşuyoruz.

Podcast #18: Melis Alphan ile Türkiye’de Kadın Olmak Üzerine

Bu bölümde gazeteci Melis Alphan ile Türkiye’deki cinsiyet eşitsizliğini, bu eşitsizliğin sosyal ve iş hayatındaki yansımalarını, markaların bu konuda attığı adımları konuşuyoruz.

Podcast #17: Ahmet Kasım Han ile 3. Dünya Savaşı, Markalar Üzerinden mi Olacak?

Bu bölümde global stratejist ve uluslararası ilişkiler profesörü Ahmet Kasım Han ile yeni dünya düzeninde markaların uluslararası siyasetteki belirleyici rolü, soğuk savaşların artık askeri güç yerine markalar üzerinden nasıl yapıldığı ve ticaret savaşlarının Türkiye’yi yakın gelecekte nasıl etkileyeceği üzerine konuşuyoruz.

Podcast #16: Deniz Ülke Arıboğan ile Global Köy Hayalimiz Duvarlara Nasıl Teslim Oldu Üzerine

Bu bölümde uluslararası ilişkiler profesörü Deniz Ülke Arıboğan’ı konuk ediyoruz. Uzun yıllardır giderek daha da globalleşeceğimize inanırken ülkelerin birbirine örmeye başladığı duvarları, başlayan ticaret savaşları, bu duvarlar içinde Türkiye’nin nasıl bir pozisyonu olduğunu, bu yeni dünya düzeni içinde pazarlama dünyasının nasıl hareket etmesi gerektiğini konuşuyoruz.

Podcast #15: Önder Abay ile Arka Sokakların Öfkeli Gençleri

Bu bölümümüzde Bavul dergisi genel yayın yönetmeni ve gazeteci Önder Abay’ı konuk ediyoruz. Arka mahallelerdeki öteki gençliğin hayatlarını anlamaya çalışıyor, onlarla neden daha fazla temas etmemiz gerektiğini konuşuyoruz.

Podcast #14: Dr. Kerem Dündar ile Beynimizin Geleceği Üzerine

Bu bölümde algoritmalar ve insan beyninin gelecekteki ilişkisini, Big Data dünyasının insana bir şans mı yoksa bir tuzak mı olduğunu, önümüzdeki dönemde insan ırkında anlamsız bir kitlenin ortaya çıkıp çıkmayacağı üzerine konuşuyoruz. Tabii ki kitap hediyesi için şifremiz de bölümün içinde 🙂

Podcast #13: Eray Biçici ile Blockchain Devrimi Üzerine

Bu bölümde son dönemlerde ismini çok duymaya başladığımız blockchain teknolojisi üzerine konuşuyoruz. Gelecekte bildiğimiz tüm kurumların ve sistemlerin ne yönde değişebileceğini, blockchain trenini kaçırmamanın önemini ve markaların bu alanda nasıl adım atabileceklerini tartışıyoruz. Tabii ki yine bu bölüme özel kitap hediyemiz de bölüm içinde sizi bekliyor 🙂

Podcast #12: Bekir Ağırdır ile Krizle Mücadele Etmenin İpuçları

Bu bölümde toplumsal araştırma alanının en önemli ismi Bekir Ağırdır konuğumuzdu. Ekonomik kriz ile nasıl mücadele edebileceğimizi, krizi aşmak için ekonomi dışında nelere odaklanmamız gerektiğini, yeni dünya düzeni içinde markaların kendilerini neden dönüştürmek zorunda olduğunu konuştuk.

Podcast #11: Hulusi Derici İle Reklamcılığın En Direkt, En Deli Hali

Bu bölümde reklam dünyasının efsanevi ismi Hulusi Derici ile iletişim sektörünün güncel durumunu ve geleceğini konuştuk. Cesur olmanın önemini, yapay zekanın yaratıcı zeka ile savaşını, nörobilimi, büyük veriyi ve genelde Türk insanını etkilemenin yollarını tartıştık.

Podcast #10: İlham Verme Derdi Olmayan Bir Girişimcilik Hikayesi

Bu bölümde FutureBright kurucu ortaklarından Başak Abdula ve Pınar Kocabıyıkoğlu’nu konuk ediyoruz. Ancak onlarla pazarlama sektörünü konuşmuyoruz. İki genç girişimci kadının gözlerini karartıp sıfırdan nasıl bir şirket kurduğunu, bu macera içinde karşılaştıkları zorlukları, dertleri, heyecanları, korkuları dinliyoruz. İlham verme derdi olmadan, gerçek bir girişimcilik hikayesi…

Podcast #9: Evrim Kuran ile İşveren Markası Olmak Üzerine

Bu bölümde marka danışmanı ve yazar Evrim Kuran ile bir işveren markasının çalışanlarını mutlu ederek neler kazanabileceğini, gençlerin iş dünyasını nasıl anlamlandırdıklarını ve son dönemde beyaz yaka çalışanlara dair oluşturulan alaycı dilin bizi nasıl yanlış yönlendirdiği üzerine konuşuyoruz.

Podcast #7: Uğur Batı ile Sinirbilim ve Davranış Değiştirme Üzerine

Bu bölümde akademisyen/yazar Uğur Batı ile beynimizin düşünme biçimlerini, tutum ve davranışlarımız arasındaki farkları, neuro pazarlama dünyasını ve sinirbilimi sadece makinelere indirgemenin olası zararlarını konuşuyoruz.

Podcast #6: Yelda Aktuna ile Markaların Ötesindeki Gelecek: Lovemark

Bu bölümde bir markanın tüketici gözünde ulaşabileceği son nokta olan “Lovemark” mertebesi hakkında konuşuyoruz.

Lovemark kavramı ortaya atılalı on yılı geçti. Tüm dijitalleşme sürecine rağmen bu kavramı markalar için hala değerli ve geçerli kılan unsurlar nelerdir, bir marka lovemark olmayı neden ister, lovemark olmak için atılması gereken adımlar hangileridir sorularının da cevaplarını tartışıyoruz.

Podcast #5: Kurtuluş Kantar ile İçgörünün Coğrafyası

Bu bölümde Batı ve Doğu düşünce yapısının olaylara bakışımızı nasıl etkilediğini, Batılı düşüncesinin yön verdiği pazarlama dünyasındaki tıkanıklıkları nasıl aşılacağını ve detaylarda boğulmadan bütünün nasıl kavranacağını konuşuyoruz.

Podcast #4: Erhan Ecevit ile İnovasyon Sen Bizim Her Şeyimizsin!

Bu bölümde dijital çağın trend kelimesi ‘inovasyon’ üzerine konuşuyoruz.

İnovasyon kelimesinden ne anlıyoruz, markalar neden inovatif olmanın peşinden koşuyorlar, inovatif markalar gerçekten rakiplerinin önüne geçebiliyor mu, inovatif olmak için hangi yolları izlemek gerekir gibi soruları bu bölümde cevaplamaya çalışıyoruz.

Podcast #3: Zeynep Demirci ile İyi Brief Gol Getirir

Bu bölümde, pazarlama dünyasının kanayan yarası olan “Brief” konusunu masaya yatırıyoruz.
Brief nedir, ne değildir! Brief yazarken yapılan yanlışlar nelerdir ve iyi brief nasıl olmalıdır gibi soruların cevaplarını arıyoruz. Bu arada, bol nükteli farfara yapmayı da ihmal etmiyoruz 😉

Podcast #2: Rasim Domaç ile An ve Geçiş Ayinleri

Bu bölümde değişip, dönüştüğümüz iletişimleri ele aldık. Ansız anısız kalmamak için iletişimlere kulak verin istedik… Haziran sonu; Ihlamur kokusu, manolya kafasıyla… Hayat kısa, büyü gitsin aşkımmm demek istedik.

Podcast #1: Akan Abdula ile Net Ol Ciğerimi Ye

Bu bölümde tüm markaların peşinden koştuğu ve büyük bütçeler ayırdığı sadık tüketicinin neden artık sadakatini azalttığını, sadakat yanına koyulabilecek diğer güçlü silahları, büyük markaların dünyasında yeni başlayanlar için tüketiciyle kurulacak ilişkinin farklı yollarını konuşuyoruz.

Paylaş